משוב ביולוגי, אולי יותר משיטות טיפול אחרות, מזמין ואולי מחייב את הקלינאי להיות גם בעמדה של איש מחקר. ראשית משום שהתחום כולו הנו מבוסס מחקר ותאוריה החל מעבודת הייסוד של ניל מילר שהראה את יכולות השליטה של בעלי חיים על מדדים אוטונומים, והמשך בעבודות אחרונות על מדדי HRV וההשפעה הרצונית עליהם. סיבה שנייה היא הזמינות המיידית של נתונים אובייקטיבים. מטפל ביופידבק רואה את תמיד את השלוב המרתק של נתונים סוביקטיבים (כמו הרבה מהמקצועות הטיפולים) עם נתונית אובייקטיבים (המדדים הפיזיולוגים הנאספים כמעט אוטומטית בעת פגישה טיפולית). סיבה שלישית לחשיבות איסוף הנתונית וניתוחם היא העמדה הטיפולית האומרת: "אין לנו מחויביות לשום דגל פרט דגל התוצאות" כלומר בשונה משיטות אחרות שחרטו על דגלם טכניקה מסויימת (החל בפסיכואנליזה וכלה ב EMDR), איש הביופידבק אינו משועבד לשיטה מסויימת – אנחנו משתמשים במראה האוביקטיבית דרכה אנו מעריכים אפקטיביות של התערבות זו או אחרת.

מתמיה כל כך לכן שבארץ – בה הצלחנו להעמיד כבר דורות וכמה מאות  של מטפלים – נכשלנו בהנחלת העמדה המחקרית למטפלים. מטרת דברים אלו היא להזמין מחדש את אנשי המשוב הביולוגי למטרה החשובה של ביצוע מחקר יישומי. המחקר יכול להיות מתוכנן מראש. או לחילופין רטרוספקטיבי כלומר לנתח תוצאות שנאספו במהלך טיפולים. מה שמייחד עוד את מטפל המשוב הביולוגי בארץ היא העובדה שרובינו עובדים עם שתי מערכות "קלאסיות" מערכת המבוססת על מוליכות חשמלית של העור (מבית "מינדלייף"/"אולטרהמינד") ומערכת מבוססת על משוב שינויי קצב לב.

כל אחד ממטפלינו אוגר (מייד אתייחס לכך) במחשב שלו כמה עשרות מטופלים ומאות שעות טיפול. נתונים אלו יכולים להיות מנותחים ומעובדים.

לאחרונה צורפתי לפרוייקט ה HeartMath Military Warrior Initiative , החברה שלחה לי כמה מכשירים כך שכמה מטפלי בקליניקה יוכלו לעבוד בו זמנית עם שנויי קצב הלב. שמחתי לכך אך ציינתי בפניהם כי המוצר שלהם איננו מזמין לשמירה של נתונים חשובים ובעיקר איננו מציע דרך לייצוא הנתונים.

לאחר התכתבות לא קצרה עם heartmath קיבלתי מהם הסבר חשוב כיצד קודם כל לשמור את הנתונים (שימו לב זו אינה השמירה הרגילה)

לאחר שייצאנו את הנתונים נרצה לנתח אותם באמצעות תוכנה התוכנה המוצעת היא חופשיה (אם כי נדרשת התכתבות עם מפתחיה ונמצא ב-http://kubios.uef.fi/ התוכנה נראית מענינת ביותר – הנה צלום מסך אחד שלה

לגבי נתוני ה EDA קיבלתי מזאב דניאלי תזכורת כיצד מייצאים נתונים בתוכנה של מינדלייף (ראה למטה)

סיכום

דברים אלו מכוונים לכך שניזום בארץ מחקר במשוב ביולוגי, פרט לחשיבות המדעית והטיפולית הכרוכה בכך – נוכל גם לשקול פרסומים שונים החל מפרסום באתרי אינטרנט  המשך בפרסום בעלון האגודה וכלה בפרסום בכתבי עת מדעיים.